DOMOV
Uvodne besede
Lepo pozdravljeni!
Na pričujoči strani vam predstavljamo Slovenski misijon na Madagaskarju.
Pa ne samo to. Kakor boste lahko hitro ugotovili, to ni samo spletna predstavitev posameznih misijonov, temveč je tudi predstavitev Madagaskarja, predstavitev misijonskega dela na tem otoku, še posebej pa predstavitev delovanja številnih slovenskih misijonarjev v tako imenovanem "Slovenskem misijonu na Madagaskarju".
Da bi bila stran pestra, smo dodali veliko zanimivih stvari, ki se tičejo tako misijonskega dela, kakor Madagaskarja. Splošen vtis o kraju, kjer delujejo, lahko dobite tudi ob vpogledu v pestro galerijo slik (trenutno ne deluje), ki predstavljajo tako utrinke iz življenja domačinov, kakor tudi iz življenja misijonarjev in njihovega dela.
K nekaterim tekstom smo dodali možnost oddaje komentarjev. Prosimo, komentirajte! Pohvalite dobro, grajajte slabo! Dodajte kakšno zanimivo stvar! Še posebej tisti, katerim je Madagaskar in slovenski misijon blizu, - nekdanji misijonarji in misijonarke - ne oklevajte s svojimi pripombami in popravki, da bi izboljšali tekste. Saj vendar govorimo o stvareh, ki so nam ljube! In naj takšne ostanejo na lep način! Vesel bi bil vaših pisem, komentarjev, opozoril, namigov in dopolnil. Če najdete kakšno napako sporočite! Če imate kakšen tekst, pošljite, da bi ga objavili! Mogoče imate doma kakšno zanimivo sliko vredno objave na tej strani! Skupaj bi lahko - z vašo pisno pomočjo - dopolnili zgodovino "slovenskega misijona na Madagaskarju," ki je na tej strani dokaj obširno obdelana. (Verjetno gre za najobširnejši tekst o slovenskem malgaškem misijonu v zgodovinskem oziru). Če bi dodali še vi svoje spomine na določena obdobja, na določene dogodke, bi bilo nadvse lepo.
Pa tudi vsi tisti, ki ste šli na Madagaskar po svojih poteh in ste se ustavili pri misijonarjih, ... napišite svoje vtise, zaupajte nam, kaj je tisto, "kar zaznamuje vse nas, ki smo bili enkrat tam, pa čeprav je od takrat minilo že vrsto let, da ne mine dan, da se ne bi vsaj v mislih vrnili tja ..."
Podajte svoje predloge še za kakšno drugo zanimivo rubriko in povezavo.
Matija Nared
Madagaskar
Madagaskar je prav poseben otok. Ločen od ostalega sveta, sam zase, s svojo posebno favno in floro, s svojo posebno barvo zemlje in s prav posebnimi ljudmi. Rastline in živali so v svoji otoški osamljenosti razvile svojevrstno pestrost in posebnost, in ta se kaže na vsakem koraku. Podobno je z ljudmi. Za ene je bil to dom, kjer so po dolgotrajnem potovanju iz daljnih vzhodnih krajev, po dolgih dneh sedenja v čolnih, pristali in ostali za vedno. Za druge je bil to kraj trgovanja, otok Sarandib, poznan njim in njihovim prednikom že davno pred tem, preden je, kako čudno, da nihče ne ve, kako, postal Madagaskar. Za tretje skrivališče in piratski dom, kjer je rečna struga varno skrila ladje, dala svežo vodo in živež. Za druge bilka v brodolomu, za sužnje prisilni dom, spet za druge usoda. #M. N.
Pedro Opeka in Akamasoa
»To je zgodba peščice ljudi, ki so bili prepričani, da revščina ni sad slučaja, temveč žalostna resničnost, ki ima svoje vzroke v mentaliteti ljudi in brezupnem gospodarskem stanju dežele.«
Zaporniki Ihosy
"Gospod, kdaj smo te videli lačnega in smo te nasitili ali žejnega in smo ti dali piti? Kdaj smo te videli popotnega in smo te sprejeli ali nagega in te oblekli? Ali kdaj smo te videli bolnega ali v ječi in smo k tebi prišli?"
Naloga misijonarja je, da pomaga povsod tam, kjer je stiska in kjer misli, da je potrebno!
Sam že nekaj let (čeprav sem v Sloveniji) pomagam malgaški sestri usmiljeniki Joany pri njenem delu z zaporniki. Zapor, ki ga sestra oskrbuje, je v Ihosy na južnem delu visoke planote v "glavnem mestu" plemena Bara.
Midongy
Midongy - Tone Kerin
Tone Kerin z otrokom |
Ranomena
V Ranomeni
S. Terezija Pavlič |
deluje usmiljenka sestra Terezija Pavlič. Na Madagaskar je prišla februarja 1969. Ob prihodu je odšla v Fort Dauphin. Terezija je posebno skrb posvečala gobavcem, ki jih je na Madagaskarju še vedno veliko. Od leta 2002 deluje v Ranomeni kakor predstojnica sestrske skupnosti in še vedno opravlja svoje delo v dispanzerju. Po izobrazbi je medicinska sestra. Delovala je med drugim tudi v dispanzerju v Ambatoabo, v Farafangani in v Vangaindranskem sestrskem dispanzerju.
Vangaindrano
Janez Mesec |
Misijon v Vangaindrano je do nedavnega vodil Janez Mesec. Na Madagaskar je prišel novembra 1999. Najprej je deloval v Matangi. Poleg duhovniškega dela je gradil tudi lepe cerkve. Svoje novo delo v Vangaindrano je prevzel 2006.
Pomagaš lahko tudi ti
Svojo pomoč lahko ponudite TAKOJ.
Ali pa se obrnete na Misijonsko srediišče Slovenije: